TR.friendship. GR

“TR.friendship. GR” είναι το πρώτο etwinning έργο του σχολείου μας με το σχολείο Fatma-Hac? H?seyin Akg?l K?z Teknik ve Meslek Lisesi στην Άνγκυρα της Τουρκίας για την  σχολική χρονιά 2018-19.  Η συνεργασία αυτή έχει  σκοπό να δημιουργηθούν δεσμοί φιλίας ανάμεσα στους μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα.

Οι Τούρκοι μαθητές, μας συγκίνησαν ιδιαίτερα: για τις υπέροχες κάρτες τους με την ελληνική και την τούρκικη σημαία μαζί,  για τα εγκάρδια γράμματά τους αλλά κυρίως για το παρακάτω κείμενο που έγραψαν όλοι μαζί για την ελληνοτουρκική φιλία.  Το μετέφρασε η καθηγήτρια τους κα Nihan Okan στα αγγλικά:

“Η Τουρκία και η Ελλάδα είναι γείτονες χώρες.

Είμαστε διαφορετικές ακτές της ίδιας θάλασσας

Είμαστε διαφορετικοί  στίχοι στο ίδιο τραγούδι

Είμαστε διαφορετικά χρώματα στο ίδιο ουράνιο τόξο

Είμαστε φίλοι για πάντα “

Tr.friendship.Gr

Πολύ σοφά , ώριμα λόγια  διατυπωμένα  εξαιρετικά  από έφηβους μαθητές!

Μπράβο τους! Και τους ευχαριστούμε πολύ .

Υπεύθυνες καθηγήτριες : Σωτηρία  Παπανδρέου   (φυσικός) και της Nihan Okan (καθηγήτριας  αγγλικών).