Τμήμα Ένταξης

Σας ενημερώνουμε ότι από το σχολικό έτος 2022-2023 θα λειτουργήσει στο 10ο Γενικό Λύκειο Πειραιά Τμήμα Ένταξης με τρεις ειδικότητες καθηγητών (φιλόλογο,  μαθηματικό και φυσικό). Σκοπός του Τ.Ε. είναι η υποστήριξη των μαθητών/-τριών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες (μαθησιακές δυσκολίες) στο σχολικό περιβάλλον. Το Τ.Ε. μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητές/-τριες με γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ/ΚΕΔΔΥ ή άλλη ιατροπαιδαγωγική υπηρεσία ή και μαθητές/-τριες χωρίς γνωμάτευση, εφόσον κριθεί ότι αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες. Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες που ενδιαφέρονται να φοιτήσουν τα παιδιά τους στο Τ.Ε. να επικοινωνήσουν με το σχολείο.

Εκ της Διευθύνσεως