Ονοματοδοσία Εξωπλανητών

Το 10ο Λύκειο Πειραιά συμμετέχει στον διαγωνισμό ¨Ανακαλύπτοντας εξωπλανήτες” ο οποίος αφορά την ονοματοδοσία εξωπλανητών με το αντίστοιχο αστέρι. Όσοι μαθητές ενδιαφέονται να συμμετέχουν στην ομάδα “Διαστήματος” του Λυκείου μας να επικοινωνήσουν το συντομότερο δυνατό με τον κ.Γαλλόπουλο Αλέξανδρο (Φυσικός) και τον κ. Σκρίμπα Μιχάλη (Φυσικός – Τμήμα ένταξης).

Πιο συγκεκριμένα, φέτος θα ασχοληθούμε με τον εξωπλανήτη GJ 1214b και το αστέρι του GJ 1214 που βρίσκονται στον αστερισμό του Οφιούχου (https://www.nameexoworlds.iau.org/list-of-exoworlds-2022-gj1214).

Μέχρι τις 30/11 θα πρέπει κάθε σχολείο να έχει προτείνει ένα όνομα για τον εξωπλανήτη και ένα όνομα για το αστέρι του με βάση το template που επισυνάπτεται. Ουσιαστικά θα χρειαστεί :

-1 πρόταση επεξήγησης του ονόματος του εξωπλανήτη

-1 πρόταση επεξήγησης του ονόματος του αστεριού

-το θέμα από το οποίο εμπνευστήκατε (τοπική κοινωνία, γλώσσα, μυθολογία, γεωγραφία κοκ) και

-1 μικρή παράγραφος που εξηγεί γιατί επιλέχθηκαν τα παραπάνω ονόματα.

Το template ακολουθεί τον διαγωνισμό του 2019, οπότε μπορείτε να αντλήσετε και από εκεί πληροφορίες για την συμπλήρωσή του.