Λέσχη βιβλίου

Δραστηριότητες που έχουν προγραμματιστεί να γίνουν στο χώρο της βιβλιοθήκης για το σχολ. έτος 2014-15

Συνεχίζοντας μια μακρά παράδοση από τα προηγούμενα χρόνια, στην προσπάθειά να αξιοποιήσουμε τη βιβλιοθήκη μας ακόμη περισσότερο, προγραμματίζεται η  διοργάνωση μια σειρά δραστηριοτήτων:

• Η προβολή του ντοκιμαντέρ «Ελένη Μπούκουρα Αλταμούρα» της Κλεώνης Φλέσσα στο πλαίσιο της λογοτεχνίας της Α΄Λυκείου. Θα ακολουθήσει συζήτηση των μαθητών με την σκηνοθέτιδα.

ένα ντοκιμαντέρ   Ελένη Μπούκουρη ? Αλταμούρα, 2010, με διάρκεια: 56΄ σε σκηνοθεσία-Σενάριο της Κλεώνης Φλέσσα.
    ντοκιμαντέρ για την ζωή της
    Ελένης Μπούκουρη ? Αλταμούρα,
    2010, με διάρκεια: 56΄ σε σκηνοθεσία-Σενάριο της Κλεώνης Φλέσσα.
  • Παρουσίαση του ντοκιμαντέρ δύο μεταπτυχιακών φοιτητών του Πολυτεχνείου για την Παλιά Κοκκινιά ως συνοικισμού προσφύγων. Η εκδήλωση προγραμματίζεται για τις 18 Δεκεμβρίου – ¨Ημέρα των μεταναστών¨ σε συνεργασία με το Ανοιχτό Σχολείο των Μεταναστών του Πειραιά.
  • Εκδήλωση για την Ημέρα της ποίησης τον Απρίλιο

Ημέρα ποίησης
  • Προβολή κινηματογραφικών ταινιών επιστημονικής φαντασίας με κοινωνική στόχευση cine_10o
  • Λειτουργία λέσχης ανάγνωσης βιβλίου που έχει μεταφερθεί στον κινηματογράφο με παράλληλη προβολή της ταινίας  και συζήτηση με το συγγραφέα.

Λέσχη βιβλίου